Тема уроку: Звук [р], [р], буква «ер». Словниково-логічні вправи. Робота над скоромовкою. Звукове моделювання.Мета уроку: ознайомити учнів з літерою «ер», її звуковим значенням, із скоромовками то словниково-логічними вправами, вдосконалювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів, розвивати пізнавальні інтереси, логічне мислення, удосконалювати навичку читання вголос, виховувати любов до навколишнього світу.
Обладання: ілюстрація риби, роздатковий матеріал, наліпки-заохочування, схеми слів, ілюстрації звірів
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент.(2 хв)
Вже дзвінок нам дав сигнал, працювати час настав!
Тож і ти часу не гай, працювати починай.
1)Промовляння Гімну України
-Кожен урок читання ми розпочинаємо Гімном України.
(Діти промовляють Гімн України)
2)Психологічна пауза
-А зараз подивіться один на одного, посміхніться і до діла беріться.
(Діти посміхаються один одному)
3) Девіз уроку
- А девізом нашого уроку стануть такі слова: «Першокласник не зівай, букви всі нові вивчай»
ІІ Актуалізація опорних знань умінь.(5хв)
1. Гімнастика очей та мовних органів.
-Зробимо кругооберт очей, подивимось оба очками на кінчик носа, поклацаємо язичком, достанемо язичком носика. Оближемо варення.
2.Швидке прочитування односкладових слів.
3 Гра « склади слово» (робота в парах)
(На хмаринках написані окремі склади, а діти складають слова)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.(2хв)
1)відгадування загадки.
- А зараз відгадайте загадку:
Без води не може жить.
Має рот, та все мовчить. (Риба)
2) проблемне запитання.
- Молодці, оому до нас сьогодні прийшла золота рибка, яка буде разом з вами навчатися.
- А яким звуком розпочинається це слово?
-Отже, сьогодні на уроці ми будемо вивчати звуки [р], [р], які позначаються літерою «ер». Ось погляньте на цю букву.
IV. Вивчення нового матеріалу.(17хв)
1) Артикуляційні вправи.(1)
- А зараз візьмемо дзеркальце і вимовимо звук за моєю командою: кінчик язика підніміть до піднебіння, бокові краї притиснуті до бокових зубів, голосові зв»язки напружені і додаємо голосу.
2)Асоціація букви .(1)
- На що схожа ця буква?
Р- як ріг у барана,
Хоч баран цього не зна.
Ця літера буває великою і маленькою. Подивіться чим вони схожі і чим відрізняються одна від одної.
3)Гра « Назви слова»(2)
-А тепер назвіть слова з літерою « ер»
4)Читання складів з літерою «ер»(1)
5) визначення місця букви у касі_(1)
- Діти, якими бувають звуки?
_ давайте поглянемо з прочитаних складів кругом буква «ер» позначає твердий приголосний? В якому складі не так?
Яким звуком є звук [р], я який кружечок ми його запишемо. Давайте з букваря прочитаємо вивчені букви спочатку голосні, а потім приголосні
6) Робота в зошиті.(2)
- А зараз відкриємо свої зошити і надрукуємо літеру «ер», а також зафарбуємо її синім кольором, бо вона є приголосною
7) Творче завдання(3)
А зараз ми будемо читати складову таблицю та утворювати пропущені склади.
8 Гра « Назви малят тварин»(1)
_ Рибка хоче щоб ви підказали як називаються діти та таких тварин? (Показую звірів, а діти дають відповіді)
9)Читання слів та складів учителем « луною»(2)
10) самостійне читання слів та складів учнями «ланцюжком»(3)
V. Фізкультхвилинка (2хв)
Встаньте, діти посміхніться,
Землі нашій поклоніться,
За щасливий день вчорашній, ви до сонця потягніться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте-
І за парти тихо сядьте.
VІ Закріплення вивченого матеріалу.(9хв)
1)Словниково-логічні вправи.
-тепер послухаємо віршик який підготував нам Сашко ппро рибку а тоді дамо відповіді на запитання, за допомогою карток
Рак ранесенько проснувся,
В черевички гарні взувся,
І без тата, і без мами
Прогулявся між корчами.
Срібна рибка пропливала,
вона рака не впізнала.
Рак розсердився роззувся
І додому повернувся.
А Зараз за допомогою карток дамо відповіді на запитання
Якщо відповідь А , то ви показуєте білу картку, Якщо Б , то червону картку.
1)Коли прокинувся рак
а) Ввечері
б) Вранці
2)У що взувся рак
А) В черевички
Б) в туфлі
3)Хто його не впізнав
А)Срібна рибка
Б)золота рибка
4)Що зробив рак
А) розсміявся
Б)розсердився
2)Звукове моделювання слів ( Робота в групах)
Рибка дуже задоволена вами але вона хоче знати
Хто в класі в нас супермодельєр
Доведіть ви її тепер
1 Група складає модель слова редиска
2- равлик
Звірте з підручником чи правильно ви справились з завданням
3) Вивчення скоромовки
А)Читання скоромовки учнями
Б)Читання скоромовки однією ученицею
В) Вивчення скоромовки напам»ять за допомогою Ейдетики
Г)Швидке промовляння скоромовки учнями
VІІ. Узагальнення вивченого матеріалу.(5ХВ)
1) Випереджувальне завдання
_ ось рибка попросила Лізу, щоб вона підготувала вам розповідь про риб, як подяку за те що ви так старанно працювали
2)відгадування загадки
А Зараз відгадаємо загадку
Є вона у озері і в річці,
У морі є, в ставку нема.
Є В смородині, в порічці,
В малині, в яблуні – нема ( Буква Р)
- Чому саме таку загадку підготувала нам рибка
VІІІ Підсумок уроку (3хв)
« Розмова з другом»
- Яку букву ви вивчали? Який звук вона позначає? Що нового дізналися на уроці.
Рибка підготувала вам ось такі подарунки кожному, хто працював на уроці.
2) Творче завдання « Побудуй хатинку для рибки»
Уявіть що стіни і дах вже є Починаємо добудовувати частини будинку в яких є звуки р ( двері, рами, труба, веранда, перила)