ТЕМА. Значення мови в житті суспільства. Українська мова — державна мова України Мета: допомогти учням зрозуміти значення мови в житті суспільства, розкрити її роль як державної в Україні, викликати інтерес до мовної проблеми; формувати комунікативні вміння; виховувати національну гідність, повагу до мови як національного скарбу й символу держави. Обладнання: тлумачні словники, висловлювання про мову; таблиця «Мова»; твори українських поетів про мову. ТИП уроку: вивчення нового матеріалу.
Епіграф
Тебе у спадок віддали мені Мої батьки і предки невідомі, Що гинули за тебе на вогні. Так не засни в запиленому томі, В неткнутій коленкоровій труні — Дзвени в моїм і правнуковім домі Д. Павличко
ХІД УРОКУ
І. Етап рефлексивного контролю
1. Вступне слово вчителя.
Ти зрікся мови рідної. Тобі Твоя земля родити перестане, Зелена гілка в лузі на вербі Від доторку твого зів'яне! Ти зрікся мови рідної. Твій дух На милицях жадає танцювати. Від ласк твоїх закам'яніє дух, І посивіє рідна мати! Ти зрікся мови рідної. Віки Ти йтимеш темний, як сльота осіння. Від погляду твого серця й зірки Обернуться в сліпе каміння. Ти зрікся мови рідної. Ганьба Тебе зустріне на шляху вузькому... Впаде на тебе, наче сніг, журба — Її не понесеш нікому! Ти зрікся мови рідної. Нема
Тепер у тебе роду, ні народу. Чужинця шани ждатимеш дарма —
В твій слід він кине сміх погорду! Д. Павличко
2. Повідомлення теми і мети. Мотивація навчання.
Людина є носієм мови, мова єднає народ, служить для їх спілкування, пізнання світу, формує думки. Любов і шана рідної мови є показником ставлення людини до своєї Вітчизни, до своєї історії, до своїх пращурів. Про значення мови в житті суспільства, про її роль ми й поговоримо сьогодні. А спробуємо довести, чи справді без мови нема народу.
II. Вивчення нового матеріалу
1. Моделювання навчальної ситуації. — Пригадайте, які ви знаєте вірші про мову... (Т. Шевченко «І мертвим, і жи¬вим...», В. Самійленко «Українська мова», О. Олесь «О слово рідне!..», М. Рильський «Рідна мова», В. Сосюра «О мова моя», «Рідна мова», Д. Павличко «О рідне слово...». О. Підсуха «Мова».) — Мова — це явище вроджене чи мови треба вчитися? (Діти висловлюють свої міркування.) — А правильність ваших відповідей ми перевіримо, опрацювавши вправу із підручника. 2. Робота з підручником. Вправа 1. — Дати заголовок, поділити на частини і поставити до них питання. — Вибрати із тексту і записати призначення мови. — Пригадати і записати прислів'я про мову, слово.
III. Трансформація моделі
1. Виконання вправи. Уч и т ел ь. Про мову існує багато легенд, одна з них вміщена у вправі 3. 2. Робота зі словником. Знайти значення слів: вежа, зарозумілість, зухвальство, марнославні, бундючні. — Які ви знаєте мови? 3. Міні-диктант «Рідна мова». Не можна ходити по рідній землі, не чаруючись виплеканою народом у віках рідною мовою. У народу немає скарбу більшого, як його мова... Слова — це крила ластівки, вона їх не почуває, але без них не може злетіти. Тож маємо зробити все для того, щоб не згорнулися крила, щоб не обірвалася золота нитка, яка веде з давнини в наші дні. (Ю. Мушкетик) — Чи згодні ви із твердженням Ю. Мушкетика про те, що у народу немає скарбу більшого, як його мова? 4. Конкурс «Найкращий коментатор мудрих думок» — Поясніть значення слова «скарб». — Як ви розумієте вислів «Державною мовою в Україні є українська мова»? 5. Вправа 5 (усно) — Який документ засвідчує державність української мови? — Поясніть значення слова «конституція». — Де, крім України, ще можна почути українську мову? — Чому люди, які живуть далеко за межами України, знають, вивчають і говорять українською мовою? — Які мови ви знаєте чи вивчаєте? —Для чого потрібно вивчати мови інших народів? Із таблиці «Мова» вибрати 5 слів, пояснити їх значення, скласти речення.
IV. Рефлексія
— Яку роль виконує мова в житті людини? — Чи згодні ви з думкою Д. Павличка про те, що без мови нема ні роду, ні народу, не поважають тих людей, які зрікаються рідної мови? — Який документ забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови?
V. Домашнє завдання
— Вивчити вірш про українську мову. — Виконати вправу 6. — Скласти й записати висловлювання на тему «Роль мови в житті людини».
|